Ostaňte v kontakte a prihláste sa na odber nášho Newslettra

Please wait...

Ďakujeme, Boli ste úspešne prihlásení na odber noviniek.

Profesionálna koučka: Problémom sú často šéfovia, nie zamestnanci

kim-morgan
Články

Profesionálna koučka: Problémom sú často šéfovia, nie zamestnanci

Autor: Trend.sk

V rozhovore sa dočítate:
• V čom môžu pomôcť kouči
• Prečo by si mali ľudia viac veriť
• Čo najviac ohrozuje mladých
• Čoho sa boja starší
• Ako si poradiť s bossingom a mobbingom
• Prečo nekoučovala Borisa Johnsona

Čo je dnes pre ľudí najväčšou transformačnou výzvou, s ktorou sa musia vyrovnať?
Týka sa to mnohých vecí, obzvlášť zakorenených presvedčení a zafixovanom náhľade na seba. K výzvam patrí aj to, že sa človek k mnohým veciam z minulosti nevracia, že si nepripomína a nezvnútorňuje úspechy, ktoré dosiahol. To sa prejavuje v nízkej sebadôvere, nedostatku sebaistoty alebo podceňovaní sa. Väčšina ľudí, s ktorými sa stretávam hovorí, že si chcú viac veriť. Veriť v seba, vo svoje sily. Ľudia chcú byť sebavedomí, ale robia pre to len málo.

Myslím si, že by s tým mali niečo urobiť. Aby sa mali v rámci toho jedného života, ktorý dostali do vienka, lepšie.

Kladie dnešná doba v porovnaní s minulosťou na jednotlivcov väčšie nároky?
To je skutočne dobrá otázka. Ťažko mi je hodnotiť to u vás na Slovensku, lebo ja som tu v minulosti nebola. Ale všeobecne podľa mňa každá doba so sebou prináša svoje výzvy. Tie súčasné sa týkajú hlavne moderných technológií, sociálnych médií a vplyvu sociálnych médií na mladých ľudí a ich sebaúctu. K výzvam dneška takisto patria aj fake news, falošné a nepravdivé správy a ustavičné porovnávanie sa s inými ľuďmi s výsledkom, že z toho vychádzame ako tí, ktorí sú na tom horšie. Myslím si, že donedávna bolo obrovskou výzvou aj to, ako veľa a ťažko museli ľudia pracovať, čo bolo zdrojom pracovného stresu.

V minulosti?
Neviem, ako sa situácia vyvíja u vás, ale vo Veľkej Británii došlo v tejto oblasti k veľkej zmene. Organizácie si už dnes cenia pracovníkov ako celok, ako komplexných ľudí, a snažia sa o to, aby žili v rovnováhe medzi osobným a pracovným životom.

Čo to znamená?
Dávajú im viac možností, aby si mohli sami riadiť svoju prácu, pracovný život, pracovný čas. To sú tie hlavné tlaky, ktoré vplývajú na nastavenie človeka. Ešte jedna ďalšia vec mi napadla: ľudia dnes žijú v rôznych prostrediach, sú vrôznych životných situáciách – a komunita už nefunguje tak ako v minulosti. Ani rodinná podpora nie je dostupná a tam, kde je, sa starí rodičia stávajú zase rodičmi.
Keby sme mali zhrnúť veci, ktoré riešite s klientmi do jednej vety či výrazu, čo by to bolo?
Keby sme veci, o ktorých hovorím v rámci môjho koučovania, mali dať akoby pod jednu strešnú tému, bol by to stres z multitaskingu, teda zriešenia viacerých úloh naraz.

Štvrtá priemyselná revolúcia zmení pracovný trh a ľudia sa budú musieť vyrovnať so zmenou v kariére možno aj viackrát za život. Ako sa zachovať či pripraviť?
Myslím si, že moja rada pomôže najmä starším ľuďom. Mladší v tom nevidia žiaden problém, majú úplne iný názor a prístup k zmenám a pracovnej kariére. Sú draví, plní nádejí a neočakávajú, že by na jednom mieste pracovali celý život. U nich je to iné.

Čo teda radíte skôr narodeným?
Moja rada pre starších je, aby si našli dobrého kouča, ktorý im pomôžes prechodom či prerodom. Mali by určite pracovať aj so svojou identitou a vyvarovať sa jej absolútneho napojenia na ich prácu.

Prečo?
Pretože keď svoju identitu úplne naviažu len na prácu a potom tá práca zrazu odíde, vyvstane pred nich otázka identity: kto som bez svojho povolania, bez svojej práce? Preto rada z mojej strany znie, aby si ľudia našli viacero zdrojov sebaúcty. Aby ich sebaúcta nestála len na jednom pilieri.

Na čo sa má človek najviac zamerať, keď si uvedomuje potrebu svojej transformácie a chce, aby sa mu to podarilo?
Toto je práve vec, ktorú by mal robiť kouč. Pretože každý si musí najskôr uvedomiť všetky svoje dary, kvality a úspechy. To znamená obzrieť sa zasvojím životom, vidieť svoje úspechy, to, čo sa podarilo dosiahnuť. A nielen sana ne pozrieť, ale ich aj zachytiť. Ja by som pokojne odporúčala viesť si denník.

Ovplyvňujú nás aj blízki?
Samozrejme. Ďalší faktor je fakt, kým sa obklopujete. Obklopte sa priateľmi, ľuďmi, ktorí vás majú radi a ktorí si vás vážia, ľuďmi, ktorí budú podporovať vašu transformáciu, vašu premenu.

Býva to aj inak?
Je to veľmi dôležitý bod, pretože niekedy sa ľuďom okolo nás nepáči, keď sa meníme a snažia sa nás udržať tam, kde sme boli, lebo im to tak vyhovuje. Od takýchto ľudí sa chráňte, držte sa od nich bokom.

Čo ešte pomôže?
Musíte byť k sebe absolútne úprimní, musíte sa na seba pozrieť čestne. Môžu tam byť nejaké nedostatky alebo prekážky, ktoré si musíte jednoducho čestne a úprimne priznať alebo ich riešiť. A keď chcete dosiahnuť nejakú veľkú zmenu, napríklad zmenu kariéry, vždy by som navrhla zistiť si, aká je realita, ktorá je spojená s tou veľkou zmenou. Aká tá práca, o ktorú usilujete, vskutočnosti je.

Napríklad?
Ľudia napríklad snívajú o tom, že sa presťahujú do inej krajiny. Mali by si skutočne overiť, či toto bolo celé len snom. Alebo že je to skutočne niečo, čo byste chceli robiť, kde by ste chceli žiť.

Povedali ste, že človeku s transformáciou pomôže dobrý kouč. Ako si ho ale vybrať? Podľa čoho spoznáme, že je to dobrý kouč a že skutočne pomôže?
Na to existuje veľa spôsobov. Či majú kouči profesionálnu akreditáciu ako napríklad ICF (International Coach Federation), či majú odporúčania od iných ľudí, či sami na sebe pracujú, či sami majú kouča, aby mali sami o sebe pravdivý obraz a či oni sami majú skúsenosti s transformáciou.

Keby ste si vy sama hľadali kouča?
Keby som si ja hľadala kouča, tak by som si o ňom všeličo pozisťovala a potom dala na pocit. Aj pocit, taká tá chémia, či vám človek sadne, je dôležitý. Hľadať dobrého kouča je ako hľadať si dobrého priateľa, priateľku, niekoho, kto vám povie pravdu. Kto vám nastaví zrkadlo, aby ste videli všetky svoje pozitíva, svoju skvelosť… A aby to bol niekto, kto vás nebude stáť priveľa peňazí.(smiech)

Môže byť človek sám sebe koučom? Kedy, v akých situáciách a ako si môže pomôcť sám?
Áno, myslím, že môžeme byť sami sebe koučami. Ale väčšiu šancu na úspech máte, keď už vás niekto predtým koučoval, keď už máte tú skúsenosť. Pretože keď ste jednoducho predmetom, objektom koučovania, tak pri tom o tom tiež niečo pochytíte. Ale pravdu povediac, je to iba náhrada, pretože nikdy nedosiahnete taký stupeň objektívnosti voči sebe, ako dosiahne niekto zvonku. A medzi dvomi ľuďmi tiež prebiehajú isté chemické reakcie, ktoré procesu pomáhajú.

Jasné. Ale čo v prípade, keď nemáte iné východisko?
Keď už nastane situácia, že človek musí byť sám sebe koučom, tak by som vkaždom prípade odporúčala používanie viacerých techník. Určite je to písanie denníka, zachytávať doňho všetko, čo sa človeku prihodí alebo čo mu prebehne hlavou. Ďalej by som odporúčala stanoviť si jasné ciele, ku ktorým sa chce človek dopracovať a tiež zaznamenať si predstavy, ktoré má o sebe vštepené.

Je vhodné siahnuť aj po špeciálnej literatúre?
Existuje literatúra, ktorú si môžu ľudia kúpiť a naštudovať, koučovacie karty,ktoré môžete používať aj každý deň – vytiahnem si kartu, položím si otázku askúsim ju zodpovedať. To je veľmi dobrá pomôcka. Ale v podstate, aby som touzavrela, koučing si vyžaduje kouča, pretože vtedy tam dochádza k interakciidvoch ľudí.

Ako môže atmosféra na pracovisku ovplyvniť motiváciu človekadosahovať svoje ciele, ako ho zasiahne napríklad bossing alebo mobbing?
Je to veľký problém. Často sa s tým stretávam, chodím koučovať do spoločností. Väčšinou takéto služby objednáva šéf ale veľmi často zisťujem, že nekoučujem správneho človeka a ten koučing by potreboval skôr ten šéf. Ten od zamestnanca chce, aby bol odolnejší alebo vytrvalejší a pritom práve šéf na pracovisku vytvára takú atmosféru, že to ten človek nedokáže. Je to skutočne obrovský problém, ktorý často nemá riešenie. Obzvlášť vtedy, keď na zamestnanca tlačí človek, ktorý má moc.

Existuje nejaké východisko z podobnej situácie?
Vieme, že ľudia najčastejšie opúšťajú pracovisko nie pre prácu, ale pre nadriadených. Najlepšou metódou je asi tímová práca, keď celá skupina pracuje s človekom, ktorý sa dopúšťa šikanovania. Keď sa niekto ocitne v zamestnaní v takej situácii, že je predmetom šikany, koučing mu v takejto situácii pomôže hlavne nájsť cestu, ako sa odtiaľ sám dostane. Väčšina z nás trávi viac času v zamestnaní ako s rodinou a preto je to veľmi seriózny problém. Keď je v práci napätá atmosféra, tak stres, úzkosť a napätie, toxicita, ktorá tam panuje, môže výrazne ovplyvniť mentálne zdravie človeka.

Koučovali ste Borisa Johnsona, ako sa vám s ním pracovalo?
Nebola som preňho tá správna koučka. To je moja odpoveď.

Kim Morganová