Ostaňte v kontakte a prihláste sa na odber nášho Newslettra

Please wait...

Ďakujeme, Boli ste úspešne prihlásení na odber noviniek.

P

Prečo si vybrať ICF kouča.
Čo je to koučing

Túto otázku si možno kladiete aj vy, ako klient. Ak ste koučom, je to jedna z dôležitých otázok, ktorú vám váš potenciálny klient položí.

Čítajte ďalej a dozviete sa nielen samotnú definíciu koučingu, ale poodkryjeme aj tajomstvo, prečo je koučing taký vyhľadávaný a ako môže pomôcť.

Ak nahliadnete do Etického kódexu získate veľmi jednoduchú definíciu koučingu:

Koučing je partnerstvo s klientmi v podnetnom a tvorivom procese, ktorý ich inšpiruje k maximalizácii osobného a profesionálneho potenciálu.

Jednoducho povedané, koučovanie je proces rozvoja, ktorý umožňuje klientom budovať svoje schopnosti tak, aby mohli dosiahnuť osobné, profesionálne a organizačné ciele.

Prečo je koučing taký obľúbený?

Pretože funguje. Samotný koučing je veľmi silný rozvojový proces, ktorý je zameraný na to, aby sa jednotlivci, tímy alebo skupiny zlepšili vo svojich individuálnych a spoločných schopnostiach. Prostredníctvom koučingu pozdvihnete svoj potenciál pre rýchlejšie dosiahnutie svojich cieľov s ohľadom na vaše vlastné potreby. A je jedno, či sú vaše ciele osobné, profesné alebo iné.

Tu je niekoľko kľúčových aspektov koučovania:

  1.       Proces rozvoja

Koučovanie nie je o jednom stretnutí. Je to o dlhodobom procese. Zmeny sa dejú v priebehu koučovania, ako aj medzi jednotlivými stretnutiami. Samotný proces je interakcia medzi koučom a vami, pre podporu vášho rastu a pokroku.

  1.   Budovanie schopností

Častokrát sa stáva, že viete čo chcete, len neviete, ako k tomu prísť. Jedným z hlavných cieľov koučovania je pomôcť vám vytýčiť cestu a , budovať schopnosti, ktoré potrebujete. A to môže byť zlepšovanie existujúcich zručností, rozvoj nových alebo riešenie oblastí, ktoré je potrebné zlepšiť.

  1. Dosahovanie cieľov

Opačným prípadom býva, že niečo intuitívne chcete, no nemáte úplne jasnú predstavu čo presne to je a ako sa k tomu dopracovať. Koučovanie je skvelý spôsob, ktorý pomáha pomenovať vaše ciele pomáha s vypracovaním stratégie na ich dosiahnutie. Tieto ciele sa môžu týkať čohokoľvek, čo potrebujete riešiť – osobné ciele, kariérny postup či napĺňanie cieľov organizácie.

  1. Partnerstvo

V koučingu nejde o to, kto vie viac. Koučing je o partnerstve, ktoré je rovnocenné. Kouč poskytuje podporu, zabezpečuje proces, ktorý maximalizuje váš potenciál . Vy ako klient máte zodpovednosť za svoju cestu rozvoja. Koniec koncov, pravidlá samotného koučingu, vám každý kouč ozrejmí pri stretnutí.

  1. Proces, ktorý podnecuje k premýšľaniu a tvorivosti

Koučovanie zahŕňa diskusie bez posudzovania, ktoré napomáhajú premýšľaniu, naštartujú tvorivý proces, prinášajú nové nápady. A vy zrazu uvidíte veci z úplnej inej perspektívy a dôjdete k vlastnému riešeniu.

A ako nájsť dobrého  kouča či koučku?

Je logické, že bez kouča nebude prebiehať koučovací proces. Výber správneho kouča pre vás, je jedným z dôležitých krokov, aby koučovací proces fungoval. Pozrite si tiež dôvody prečo si vybrať certifikovaného kouča podľa ICF.

Z opísaných bodov je úplne zrjemé, že koučovia s vami spolupracujú v myšlienkovom procese, ktorý napomáha k tomu, aby ste jednoducho žili život tak, ako to chcete a potrebujete.

Celkovo je koučovanie procesom spolupráce a transformácie. Umožní vám dosiahnuť novú úroveň vášho úspechu a naplnenia v živote aj kariére.

A ako sa hovorí, že lepšie je niečo zažiť, ako o tom len počúvať, môžete si už teraz vybrať z Katalógu koučov a urobiť prvý krok k vlastnej zmene