Milí kolegovia,

Veľmi pekne Vám ďakujeme za Váš čas, ktorý ste venovali  dotazníku, ktorý sme Vám poslali v rámci prvého interného prieskumu ICF Slovak Charter Chapter. Jeho cieľom bolo, aby sme na základe zozbieraných dát prispeli k ďalšiemu zvyšovaniu profesionality našej komunity, zlepšeniu práce nášho OZ a aj k ľahšej orientácii začínajúcich koučov.

Slzy a emócie môžu vyvolať u začínajúcich koučov nepríjemné pocity. 

 

Dve najčastejšie otázky nových koučov sú: 

„Aký je rozdiel medzi koučingom a terapiou?“ a 

„Kedy mám odporučiť klienta na terapiu?“

Etické témy sú živé nielen u nás, ale aj v zahraničí. Text Kirsten Dierolf, členky predsedníctva ICF Nemecko, vybrala a preložila Zora Inka Grohoľová.

Za normálnych okolností by sme sa v tento deň mohli stretnúť na káve v rôznych mestách Slovenska. Na špeciálnej
káve, kde by si nás, naše ciele do budúcnosti, naše pracovné KPIs, alebo našu nespokojnosť vypočul človek, ktorý sa
profesionálne venuje tomu, aby svojim klientom pomáhal ciele v osobnej i pracovnej rovine.

Tajomstvo úspešného koučingu je chcieť, snívať aj vedieť

Autor: Katarína Dobrovodská, Trend Enjoy

Autor: Trend.sk

V rozhovore sa dočítate:
• V čom môžu pomôcť kouči
• Prečo by si mali ľudia viac veriť
• Čo najviac ohrozuje mladých
• Čoho sa boja starší
• Ako si poradiť s bossingom a mobbingom
• Prečo nekoučovala Borisa Johnsona

Autor: Katarína Strýčková, Denník N, 4. marca 2020

„Dnešné ženy už zažívajú väčší úspech, ale jedna generácia žien stále odovzdáva tej druhej rovnaký vzorec – potrebu urobiť každého šťastnýma spokojným,“ hovorí britská koučka Kim Morganová.

Spolupráca OZ ICF - Slovenská pobočka na projekte Butterfly Effect pre mladých developerov v IT oblasti s podporou mnohých mentorov z praxe beží už tretí rok. Zakladateľmi tohto vzdelávacieho programu sú Sygic, Pixel Federation, LEAF a HubHub.

V rámci programu koučujeme tímy, ako aj jednotlivcov, za veľmi priaznivých podmienok a podporujeme najmä osobnostný rozvoj jednotlivcov aj tímov. Program Butterfly Effect a naša spolupráca sa od tohto roka rozširuje aj do Košíc.

V zimnom semestri 2019 sme koučovali 3 tímy 18 individuálnych účastníkov programu. Záujem o pro-bono zapojenie sa do tohto projektu prejavilo v tomto behu až 23 koučov.

Reakcie účastníkov pilotného behu programu Butterfly Effect na skúsenosť s koučovaním:

Možno sme nevedeli presne, ako to aplikovať hneď v tíme, ale ja osobne som si zobrala z toho veľa do života, aj toho osobnostného. Bolo super, že nám vždy vyplávalo niečo také, čo "bolelo" v tíme, ale nebolo to tak, že teraz zabíjame čas tým, že to riešime len tak, že sa o tom rozprávame, ale Ľubica nám vždy ukázala nejaké super "nástroje" a úplne otvorila oči, že wow, veď to je pravda, prečo sa na to nepozerám takto?

(Čo bolo z tímového koučovania pre teba najprínosnejšie?) Asi to, že som sa naučila, čo je tímový koučing, že úprimne som dovtedy považovala takéto praktiky za pofidérne, niečo ako to, ako poisťovací agenti, ktorí vlastne prepadali z matematiky. Ale naučila som sa, že je to tak mega dôležité, a že tí kouči majú tak neskutočné skúsenosti, že by som veľmi rada v tom pokračovala naďalej. Našla si nejakého vlastného kouča, ktorý by mi možno pomohol napredovať v kariérnom aj v takom sebapoznávacom rozvoji.

(Čo bolo z tímového koučovania pre teba najprínosnejšie?) Metóda akou koučka pristupovala k nám. Neriešila problémy za nás, ale pomáhala nájsť cesty aby sme si problémy vyriešili sami.

Veľa vecí som si uvedomil vďaka koučingu, hoc zo začiatku som úplne nechápal, načo to je... ale ku koncu som tomu viac prišiel na chuť... Super bolo, že to bolo zamerané na náš case a stále sme preberali aktuálne témy.

Ideálny prístup, sympatický a účinný, pohodový a uvoľnený, vždy aj keď sme si mysleli, že už nie je čo riešiť, tak nám to niečo nakoniec dalo, a vždy to bolo prínosné.

Hlavnou myšlienkou ankety Learning & Development Awards je podporiť a zviditeľniť komunitu lektorov, koučov a spoločností na Slovensku, ktorí svojou prácou prispievajú k rozvoju jednotlivcov, tímov a organizácií. 

Odbornými partnermi pre tretí ročník je okrem ALKP – asociácia lektorov a kariérnych poradcov ICF  - International Coaching Federation a SAKO – Slovenská asociácia koučov. 

butterfly effect leaf

 

V minulom roku sa začala spolupráca OZ ICF - Slovenská pobočka na projekte Butterfly Effect pre mladých developerov v IT oblasti s podporou mnohých mentorov z praxe. Zakladateľmi tohto vzdelávacieho programu sú Sygic, Pixel Federation, LEAF a HubHub.

z m stubbs slovensky goodwill 2018

Zlatica Mária Stubbs, PCC, zakladajúca členka OZ ICF - Slovenská pobočka a SAKo, je v kategórii Podporovateľ nominovaná na ocenenie Slovenský Goodwill 2018.

Copyright © 2021 icf.sk - Created by nic.sk